View profile

İstanbul PHP - Haftalık PHP Bülteni #6

Revue
 
PHP 7.2.0 Beta 1 sürümü dün yayınlandı. Artık PHP 7.2'e yeni özellik eklenmeyecek. PHP 7.2'i Docker i
 
July 21 · Issue #6 · View online
İstanbul PHP
PHP 7.2.0 Beta 1 sürümü dün yayınlandı. Artık PHP 7.2'e yeni özellik eklenmeyecek. PHP 7.2'i Docker ile test edebilirsiniz.

PHP katkıcılarından Ben RamseyPHP TestFest 2017‘i duyurdu. 2008-2010 yılları arasında düzenlenen PHP TestFest etkinlikleri uzun bir aradan sonra bu yıl Eylül'de başlayıp Aralık ayına kadar sürecek. PHP TestFest'de PHP dilinin code-coverage'ı arttırmak hedefleniyor. Etkinlik süresince PHP diline ilk katkısını yapacak kişiler için dökümanlar ve araçlar hazırlanacak ve hem online hem offline(Meetup vs.) etkinlikler düzenlenecek. Biz İstanbul PHP olarak hazırız! Ben Ramsey'in duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

phpspec 4.0 ile birlikte  PHP 7.0 altındaki sürümlere desteğini kaldırıyor. Bugün ilk RC versiyonu GitHub'da yayınlandı, buradan notlara ulaşabilirsiniz.

Laravel v5.4.29 versiyonu yayınlandı. Bug fixler, performans artırımları harici, yeni olarak Blade'e @auth ve @guest directive'leri eklendi, sürüm notlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

PhpStorm 2017.2 sürümü bu hafta yayınlandı. Artık PhpStorm üzerinden: composer'da projemizin bağımlılıklarını güncelleyebiliyor, PHP interpreter'i olarak Docker Compose gösterebiliyor, PHP interpreter'imizi yönetebiliyor, istediğimiz extensionları aktif/pasif yapabiliyoruz. Üstelik remote destekleri de mevcut. $this değişkenini highlight etme, kod refactor'de return type desteği, if statementlarda body yoksa inspect etmesi, PHPUnit testlerini belirlediğiniz aralıklarda otomatik çalıştırma, Popüler test frameworkleri için özel ayarlar da diğer yeni özellikler arasında.

Yine JetBrains'in 2016 sonu 2017 başında 5000 kişiyle yaptığı anketin PHP ile ilgili bazı detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tommy Mühle'nin Dresden PHP topluluğununda yaptığı Defensive Programming (with PHP) sunumu göz atmaya değer! Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda PHPKonf'da da Defensive Programming sunumuna Doctrine'in geliştirici Marco Pivetta ile yer vermiştik, sunumunu buradan izleyebilirsiniz.

Dünyaca bilinen Grey(Türkiye'de bildiğimiz 4129Grey), 20 yıl önce Fabien Potencier ve Gregory Pascal tarafından kurulan ve Symfony Framework ve SensioLabs'in doğmasındaki maddi ve iş gücü desteği olan Sensio Agency'i satın almış, WPP'deki basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz. 

Christopher Pitt, Async PHP adında yeni bir kitaba başlamış ve ön satışa koymuş, PHP ile asenkron konularını merak ediyorsanız, benim de severek takip ettiğim Christopher, bu konuda oldukça deneyimli.

Drupal derneğinin kayıtları açıldı. 4 Ağustos'a kadar bireysel olarak bağış yapabilir, organizasyona katılabilir ve kaydınızı yenileyebilirsiniz.

ZendCon 2017'in keynote konuşmacıları duyuruldu. Etsy'in Mühendislik Yöneticisi: Samantha Quiñones, Zend Framework'ün Mimarı: Matthew Weier O'Phinney, Rogue Wave Software'in Baş Mimarı, Destek ve Çözüm Yöneticisi: Justin Reock ve Zeev Suraski bu yıl konuşmacı. (Bildiğiniz üzere Rogue Wave Software 2015'de Zend'i satın almıştı.)

Toplululuk olarak Slack kullanmaya başladık, buradan davetinizi alabilirsiniz.

(Because of we’re Turkish user-group, summary part is only Turkish. But you can reach curated posts from the world below. Thank you for understanding and enjoy your read.)

Bu hafta Türkçe neler yazıldı?
Clean Code’dan Notlar: Bölüm 12 — Temiz Tasarımın 4 Kuralı
JetBrains 2016 sonu ve 2017 başında 5.000+ kişinin katıldığı bir 'geliştirici ekosistemi' anketi yaptı ve evvelsi gün sonuçları yayınladı
Sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen her yerinde ayrımcılığa uğrayan gruplar için belli organizasyonlar, dernekler vs.. kurulur."
Refactoring Prensipleri - Niçin Refactoring Yapmalıyız
Nedir Bu React? Neden Kullanmalıyız, Nasıl başlarız, Neler Yapabiliriz
Developer felan aranıyor mu?
Dünyadan: (From World/English/İngilizce)
What Is Snapshot Testing, and Is It Viable in PHP?
API Security Checklist
An extensive set of generic PHP and Laravel-specific helpers.
Why you should learn Symfony in 2017
Automated Testing: 6 Open-Source Laravel Projects
The Theory of Constraints - What is it, is it applicable to PHP and if so, how?
Using Model Factory States To Create Related Models
Re-Introducing Eloquent's Polymorphic Relationships
Kornel / babel-preset-php
Apigility on Expressive Update for 2017-07-13
Static analysis tools for PHP in a single docker image — Jakub Zalas — Agile Software Engineer
Code Injection in Signed PHP Archives (Phar)
How Can PHP Compare Two Images for Similarity
Compiling PHP from source :: Writing tests for PHP source
Test Driven Development Introduction Talk
SOLID principles using Typescript
İş İlanları: (Job Posts)
Önümüzdeki haftalarda bültende yer almasını istediğiniz yazıları ve iş ilanlarını bize [email protected] adresinden gönderebilirsiniz. (İş ilanları için: 50TL hafta/150TL ay)
Did you enjoy this issue?
If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here
Powered by Revue